Nitter på leder med 1 fast coreNitter på leder med 1 fast core

Nitter på leder med 1 fast core

Jan Ove
Jan Ove

Hej :)

Hvornår er det, hvis det er, at der er undtagelser til at bruge nitter/endehylse.. Synes engang at have høre det ikke er krav hvis det er én fast core ( altså ikke flere tråde), og hvis det er på en klemmerække med fjeder..

Lige i dette tilfælde er der tale om et telefonkabel på 0,5 mm2.. 

Re: Nitter på leder med 1 fast core

jan Ove
jan Ove

Glemte lige at sige det udelukkende drejer sig om off-shore installation.

Re: Nitter på leder med 1 fast core

Fastland
Fastland

solid core er ikke lov i Det hele tatt?

Re: Nitter på leder med 1 fast core

Re: Nitter på leder med 1 fast core
Rune Øverland
Forumleder

Hei Jan Ove,

Tusen takk for spørsmålet, og din interesse for faget.

 

1. Krav fra norske myndigheter

Forskriften om elektriske lavspenningsanlegg gjelder for offshoreinstallasjoner. De norske myndighetene krever at det elektriske anlegget skal blant annet gi tilstrekkelig:

  • beskyttelse mot elektrisk støt ved normal bruk
  • beskyttelse mot elektrisk støt ved feil
  • beskyttelse mot skadelige termiske virkninger (§ 22)
  • beskyttelse mot feilstrømmer

 

2. Veiledning til § 22 om tiltak mot skadelige termiske virkninger

Prosjekterende/utførende må være spesielt oppmerksom på at slik unormal varmeutvikling i kontaktpunkter kan påvirke overgangsmotstanden over tid. Det må tas spesielt hensyn til faren for høy overgangsmotstand i termineringspunkter for kabler/ledninger. Slike faresituasjoner kan oppstå som følge av utilfredsstillende festing av leder eller varig belastning av kabel/ledning opp mot ledningens maksimale strømføringsevne.

 

3. NORSOK E-001 Elektriske systemer

Jeg kan ikke se i NORSOK E-001, som tar for seg elektriske systemer, at det direkte er noe bransjekrav om bruk av endehylser.

E-001 gir referanse til blant annet IEC 61892-6, som tar for seg installasjon.

 

4. IEC 61892-6 installasjon

I punkt 6.7 "Cable termination" står det blant annet:

" All cable conductors shall be terminated by use of compression lugs or ferrules dependent upon the type of termination, unless the terminal is of a type designed to be used without ferrules.

The compression ferrule should be the type where the conductor strands are inserted through the whole ferrule and reach the bottom of the terminal."

 

5. Bruk av endehylse ... eller ikke

Så, min konklusjon er følgende (ref IEC 61892-6 punkt 6.7):

Dersom terminalen er designet for å kunne terminere uten bruk av endehylse ("ferrule"), ja da er det ikke krav om å bruke endehylse i offshore-installasjoner.

Jobbe i Trainor?

Trainor AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Vi beklager! Trainor.no støtter dessverre ikke lenger eldre versjoner av Internet Explorer.

Oppgrader til en nyere versjon her eller bytt nettleser, feks. til Google Chrome.

For mer informasjon eller hjelp, kontakt oss.

Trainor behandler personopplysninger og benytter cookies. Les mer her.
nor